chepito

Kullanım örnekleri

chepito
debt collector
icon arrow

debt

Phonetic: "/dɛt/"

Part Of Speech: noun


Definition: An action, state of mind, or object one has an obligation to perform for another, adopt toward another, or give to another.


Definition: The state or condition of owing something to another.

Example: I am in your debt.


Definition: Money that one person or entity owes or is required to pay to another, generally as a result of a loan or other financial transaction.


Definition: An action at law to recover a certain specified sum of money alleged to be due.

icon arrow

collector

Phonetic: "/kəˈlɛktə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: A person who or thing that collects, or which creates or manages a collection.

Example: He is an avid collector of nineteenth-century postage stamps.


Definition: A person who is employed to collect payments.

Example: She works for the government as a tax collector.


Definition: The amplified terminal on a bipolar junction transistor.


Definition: A compiler of books; one who collects scattered passages and puts them together in one book.


Definition: One holding a Bachelor of Arts in Oxford, formerly appointed to superintend some scholastic proceedings in Lent.


Definition: A major sewer which collects sewerage from a number of smaller branch sewers


Definition: A mafioso whose task is to collect protection money from small businesses

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.