piperazin türevi

Kullanım örnekleri

piperazin türevi
piperazine derivative
icon arrow

piperazine

Phonetic: "/pɪˈpɛɹəziːn/"

Part Of Speech: noun


Definition: A saturated heterocyclic compound, C4H10N2, containing two nitrogen atoms in a six-membered ring; it is used as an anthelmintic.


Definition: Any derivative of this compound

icon arrow

derivative

Phonetic: "/dɪˈɹɪvətɪv/"

Part Of Speech: noun


Definition: Something derived.


Definition: A word that derives from another one.


Definition: A financial instrument whose value depends on the valuation of an underlying asset; such as a warrant, an option etc.


Definition: A chemical derived from another.


Definition: The derived function of a function (the slope at a certain point on some curve f(x))


Definition: The value of this function for a given value of its independent variable.

icon arrow

derivative

Phonetic: "/dɪˈɹɪvətɪv/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Obtained by derivation; not radical, original, or fundamental.

Example: a derivative conveyance; a derivative word


Definition: Imitative of the work of someone else.


Definition: Referring to a work, such as a translation or adaptation, based on another work that may be subject to copyright restrictions.


Definition: Having a value that depends on an underlying asset of variable value.


Definition: Lacking originality.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.