carretilla eléctrica

Kullanım örnekleri

carretilla eléctrica
squib
icon arrow

squib

Phonetic: "/skwɪb/"

Part Of Speech: noun


Definition: A small firework that is intended to spew sparks rather than explode.

Example: English Navy squibs set fire to two dozen enemy ships in a Dutch harbor during the 16th-century battle against the Spanish Armada.


Definition: A similar device used to ignite an explosive or launch a rocket, etc.


Definition: A kind of slow match or safety fuse.


Definition: Any small firecracker sold to the general public, usually in special clusters designed to explode in series after a single master fuse is lit.


Definition: A malfunction in which the fired projectile does not have enough force behind it to exit the barrel, and thus becomes stuck.


Definition: The heating element used to set off the sodium azide pellets in a vehicle's airbag.


Definition: In special effects, a small explosive used to replicate a bullet hitting a surface.


Definition: A short piece of witty writing; a lampoon.


Definition: A writer of lampoons.


Definition: In a legal casebook, a short summary of a legal action placed between more extensively quoted cases.


Definition: A short article, often published in journals, that introduces theoretically problematic empirical data or discusses an overlooked theoretical problem. In contrast to a typical article, a squib need not answer the questions that it poses.


Definition: An unimportant, paltry, or mean-spirited person or thing.


Definition: A sketched concept or visual solution, usually very quick and not too detailed.

icon arrow

squib

Phonetic: "/skwɪb/"

Part Of Speech: verb


Definition: To make a sound like a small explosion.


Definition: To throw squibs; to utter sarcastic or severe reflections; to contend in petty dispute.

Example: to squib a little debate

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.